X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان
 
فوتبال با طعم شکلات
فوتبال از دریچه نگاه بهلول
سه‌شنبه 8 تیر 1389 :: 10:23 ::  نویسنده : بهلول


امروز بازی دو تیم همسایه ی پرتقال - اسپانیا ، از دو روی برای من جالبه. یکی اینکه هر دوی این کشور اروپایی  لطف فرموده اند قبلا ً و  استعمار جوان! آمریکای جنوبی بوده اند، بخصوص اسپانیاها و مملکت های زیادی رو مورد لطف و بنده نوازی! قرار داده اند ایشون!!

دوم اینکه تقریبا هیچکدام فوتبال کلاسیک اروپایی، بازی نمی کنند! یعنی اینکه بازی شان مبتنی است بر پاس های کوتاه و خلاقیت فردی و ارتباط خط هافتبک ها با هم، به اصطلاح virtual line - خط فرضی - در بازی ؛ تا اینکه مثل آلمان و انگلیس و فرانسه و ایتالیا و سوییس و دانمارک و تیمهای بالکانی و حتی ترکیه، روی بیاورند به کار تیمی و کلاً سانتر از جناحین سرلوحه ی کار باشد و در اینجا - پرتقال و اسپانیا- کار مربی ها سخت تر میشود.

از یک طرف باید تیم خودش رو ارنج کنه بر اساس توانایی ها و داشته ها، و دوم تیم رو جوری بچینه برای مهار مهره های حریف.و اینکه چه کسی رو کجا و چه وقت و با چه هدفی بکار بگیره.

----------------------------------------------------

شخصاً با اینکه طرفدار ماتادوریست!! اسپانی هستم ولی کار کارلوس کرش را بیشتر می پسندم تا دل بوسکه رو.

کارلوس کرش سالیان سال دستیار سر آلکس در منچستر بوده و به راحتی 4 زبان مختلف انگلیسی پرتقالی اسپانیایی و فرانسه صحبت می کنه و باور بفرمایید دوستان!این تنها برای دختربازی اینترنشنال بدرد نمی خوره! 

مال اون موقعهیه که بازیکن لژیونر اعصاب خودش و تیم رو بهم میریزه و نیاز داره که کسی باهاش صحبت بکنه و آرامش بده یا حتی با یه فریاد ،یه شوک بهش وارد کنه تا برگرده به شرایط بازی.

و با توجه به بافت تیم منچستر که بازیکن هایی از سرتاسر دنیا داشت، این حسن کرش بعلاوه ی روانشناسی و شخصیت ویژه اش ؛ خیلی بدرد فرگوسن خورد تا حدی که همیشه خیلی ها 50% موفقیت منچستر رو مدیون کرش می دونستند.

نکته ی دیگه اینکه هر دو مربی تیمی مثل رئال مادرید بوده اند و کار با ستاره های به اصطلاح کهکشانی رو بلدند. اما دل بوسکه روی کاغذ بهتر نتیجه گرفت مثلاً . اما کاریزمای مربیگری رو ندارد.خیلی وقتها پرز - رئیس رئال- در کارش دخالت می کرد.

اینو از ارنج کردن اسپانبا هم می شود فهمید. یه بازیکن مثل سه نا ، هافتبک سیه چرده ی سویا، که از ارکان قهرمانی قبلی اسپانیا در اروپای 2008 بود، نباشه؛ و سسک فابرگاس هم نیمکت نشین.

اما قول میدهم اگه امروز خط هافتبک اسپانیا متشکل از اینیستا / آلونسو/سسک و چابی (ژاوی با لهجه ی فردوسی پور) باشه از همون اول کار ، فاتحه ی پرتقال خونده است از همین الان.

در مقابل رونالدو نقش تعیین کننده و نابود کننده ی پرتقال رو داره. از این لحاظ که با توجه به ضعف سرجیو راموس و دفاع چپ اسپانیا و تکنیک زیبا و سرعت فوق العاده کریس سرنوشت سازه اما هم اینکه بخواد تمام توپهای پرتقال به رونالدو ختم بشه؛ بزرگ ترین معضل این تیم خواهد بود.

لطفا به بازی مندز - شماره 8 پرتقال - و پوشش هایش در میانه ی میدان ،دقت بفرمایید.

احتمالاً بازی پر گلی خواهد بود.